Ankieta - Propozycja szkoleń

Drodzy członkowie Polskiego Związku Eksploratorów!
Jak wiadomo celem głównym naszej organizacji, jest zmiana prawa, a jednym z punktów zapisanych w statucie PZE jest edukacja. Dlatego postanowiliśmy zaproponować Wam serię szkoleń przydatnych w prowadzeniu Waszych stowarzyszeń czy fundacji. Chcemy przekonać Was do korzystania z publicznych pieniędzy. W środowisku poszukiwaczy pojawiają się opinie, że korzystanie z tego rodzaju pomocy jest swoistą kolaboracją z władzą i stanowi konflikt interesów. Nie ma nic bardziej mylnego, gdyż rząd nie posiada żadnych własnych pieniędzy. Prawo do korzystania z nich mają wszyscy obywatele i organizacje, w których zrzeszają się (na przykład stowarzyszenia czy partie polityczne. Nawet te opozycyjne!)

Praktycznie każda organizacja pozarządowa boryka się z takimi problemami, jak: księgowość, sprawozdania, dobry statut, ochrona danych osobowych oraz najważniejsze czyli pozyskiwanie środków przeznaczonych na działalność statutową. Jako że wokół nas jest co raz więcej możliwości w pozyskiwaniu środków finansowych, wymienię tylko kilka z nich, którymi chcielibyśmy Was zainteresować. Zwykle najprostszymi są te w kwotach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Trochę trudniejsze w pozyskaniu, do kilkudziesięciu tysięcy oraz te naprawdę duże w kwotach kilkuset lub nawet kilku milionów złotych. Mamy zamiar przygotować serię szkoleń w tym zakresie. Najlepszą do tego okazją będzie najbliższe zebranie Walne PZE.
W ramach szkolenia dowiedzielibyście się gdzie szukać informacji na temat dofinansowań, w jaki sposób wypełniać wnioski oraz jakie dokumenty są wymagane.
Szkolenie będzie obejmowało informacje z zakresu Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, grantów, programów ministerialnych czy wymagań niezbędnych do uzyskania statusu Organizacji Pożytku Publicznego, a także korzystania z platformy WITKAC. Członkom niezrzeszonym podpowiemy jak zakładać stowarzyszenia czy fundacje oraz jak zwracać się do samorządów o pomoc.
Wiele organizacji, członków Polskiego Związku Eksploratorów, ma już pewne doświadczenia w tym zakresie i chętnie się nimi podzieli. Zaprosimy też specjalistów z tych dziedzin.
Wszak jesteśmy od tego, aby się wspierać!
Fundacja w której działam, od lat korzysta z różnych form dofinansowań. Są to kwoty od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Ze względu na charakter naszej działalności są to najczęściej dofinansowania projektów badawczych i edukacyjnych a rzadziej sprzętowych. Te największe niestety są trudno dostępne i wiele wniosków jest odrzucanych. Często trzeba się mocno natrudzić, by któryś wreszcie wypalił. Te mniejsze są łatwiejsze w pozyskaniu. Ponadto na rynku jest również sporo dofinansowań celowych czy jak już wspomniałem dofinansowań w ramach budżetów samorządowych.
Jeżeli jesteście zainteresowani tego rodzaju pomocą to proszę oddajcie swój głos w ankiecie na naszym wewnętrznym Forum Dyskusyjnym Polskiego Związku Eksploratorów na Facebook'u. Ankieta jest tak zbudowana, że można dodawać własne pomysły. Te najbardziej oczekiwane w miarę możliwości zrealizujemy.


Pozdrawiam serdecznie
Jacek Wielgus
Polski Związek Eksploratorów
Prezes Zarządu