Adam Sikorski – historyk, autor

By Adam Sikorski on 29/06/2022 about

Adam Antoni Sikorski (ur. 24 grudnia 1948 w Rudniku nad Sanem) – polski historyk, dziennikarz, reżyser, scenarzysta, poeta i kierowca rajdowy.

Jego ojciec był konstruktorem samolotów. Adam Sikorski ukończył w 1971 studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Po studiach pracował w lubelskim radiu, a od połowy lat 1980 – w telewizji.

Jest autorem słów do wczesnych utworów Budki Suflera. Sporadycznie pisał teksty także dla innych wykonawców, np. „Pieśń wojny” zespołu Tipsy Train.

Był dziennikarzem „Kuriera Lubelskiego”, a także pracownikiem TVP Lublin.

Od 2004 roku prowadzi emitowany w TVP Info program o tematyce historycznej „Było… nie minęło”, następnie emitowany w kanale TVP Historia. W ramach programu prowadzi poszukiwania mogił żołnierskich, wraków samolotów i innych śladów historycznych. Inne jego audycje to „Ocalić od zapomnienia” i „Z archiwum IPN” (filmy jego autorstwa są rekomendowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Lublinie w edukacji szkolnej). Śledzi również losy tzw. żołnierzy wyklętych. Przed 1990 pisał bardzo krytyczne artykuły na temat m.in. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

Jest członkiem Koła Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Lubelskiego.

Z żoną Tatianą ma dwójkę dzieci: Jana i Noemi.

Teksty dla Budki Suflera
Sikorski jest autorem słów do wszystkich utworów z dwóch pierwszych albumów Budki Suflera (prawdopodobnie również „Samotny nocą” i „Pożegnanie z cyganerią”, podpisanych jako J. Tomasz, chociaż do ich autorstwa przyznaje się także Marek Gaszyński). Po nagraniu przez zespół albumów Cień wielkiej góry i Przechodniem byłem między wami postanowił zakończyć stałą współpracę z Budką Suflera, ponieważ nie chciał pisać tekstów na zamówienie. Mimo to w późniejszym okresie jeszcze kilkakrotnie wspomagał zespół swoją twórczością.

Oto kompletna lista utworów, napisanych dla tego zespołu:

„Memu miastu na do widzenia”
„Sen o dolinie”
„Piosenka, którą być może napisałby Artur Rimbaud”
„Biały demon”
„Suita na dwa światła warszawskie”
„Chwila szczerości”
„Ballada o zaufaniu”
album Cień wielkiej góry (wszystkie utwory)
album Przechodniem byłem między wami (wszystkie utwory)
album Ona przyszła prosto z chmur:
„Archipelag”
„Motyw z Jasnorzewskiej”
„Kolęda rozterek” (album Cisza)
„Krajobraz po rewolucji”
„Ballada populistyczna” (album Jest)

żródło: Wikipedia

Adam Sikorski

Preacher: Adam Sikorski

Leave a reply