Każdy z nas od dziecka marzył o odkrywaniu skarbów. Penetrowaliśmy stare ruiny, piwnice, strychy, babcine szuflady. Czytaliśmy książki historyczne i ruszyliśmy w teren by weryfikować wydarzenia w nich opisane z tym, co do dziś pozostało. Były to najczęściej okopy z walk minionych wojen czy wreszcie zamki, pałace i grodziska. Każdy z nas poszedł swoją ścieżką odkryć. okazało się też, że takich jak my jest wielu. Z czasem poszukiwanie stało się nieodzownym elementem naszego życia. Niestety jak to zwykle bywa na drodze realizacji pasji stanęło państwo, jego urzędnicy i grupy interesu.

Jacek Wielgus

Jacek Wielgus

Prezes zarządu

Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, administrator najstarszego i największego w Polsce portalu eksploracyjnego www. poszukiwanieskarbow.com Członek zarządu fundacji Dajna im. Profesora Jerzego Okulicza Kozaryna, dyrektor techniczny Fundacji Bieg Rzeźnika, współorganizator kilkunastu, cyklicznych biegów górskich i miejskich (m.in. Bieg Rzeźnika, Ultra Maraton Bieszczadzki, Zimowy Maraton Bieszczadzki, Półmaraton Gliwicki). Żeglarz i podróżnik.

Piotr Brzozowski

Członek zarządu, skarbnik

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Członek Ostrołęckiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego. Od kilku lat zapalony eksplorator. Od samego początku prowadzący poszukiwania w miejscach stopniowo wypieranych przez urbanizację, by uratować ślady historii. Organizator i uczestnik zjazdów historyczno-edukacyjnych.

Dariusz Hasiak

Członek zarządu

Uczestnik Misji Pokojowych na Bliskim Wschodzie. Zapalony miłośnik Historii. Od kilku lat zapalony detektorysta. Prezes Fundacji Stary Szlak. Współorganizator obozów poszukiwawczych. Wraz z żoną zajmuje się rekonstrukcją odzieży historycznej. Na co dzień promuje legalny detektoryzm.

Radosław Skowroński

Członek zarządu

Detektorysta z kilkunastoletnim stażem,poszukiwacz od zawsze.Jako członek Lubuskiej Grupy Eksploracyjnej Nadodrze,współorganizator obozów badawczych i badań terenowych.Współpracujący z Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu,Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie oraz Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy.Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Pasjonat historii i szeroko pojętego regionalizmu.Zwolennik detektoryzmu rekreacyjnego.

Joanna Kaferska-Kowalczyk

Pełnomocnik d.s. informacji publicznej i komunikacji

mail: joanna.kaferska-kowalczyk@pze.org.pl

Studiowała malarstwo ze specjalizacją witraż artystyczny w Poznaniu. Prowadzi własną pracownię szkła,biżuterii i ceramiki. Lubi sztukę,dobrą literaturę i historię. Od lat związana z tym samym, fajnym mężem. Ma dwóch dorosłych, cudownych synów… i parkę leniwych kotów. Jej praca to „brudna i śmierdząca robota”,dlatego wolny czas woli spędzać na świeżym powietrzu. Skutkiem tych potrzeb,jest patent sternika jachtowego i licencja pilota paralotniowego. Od kilku lat wygrywa jednak „żywa historia”. Nie jest związana z żadną grupą eksploracyjną. Jest zwolenniczką liberalizacji prawa dla poszukiwaczy w Polsce.

Artur Troncik

Doradca d.s. poszukiwań i poszukiwaczy

Szukam od zawsze i nie ma dla mnie znaczenia czy to złote importy rzymskie sprzed prawie 2 tyś lat, meteoryty, zatopione czołgi, czy też pozostałości po Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych – szukam zawsze z tą samą pasją, pasją odkrywcy. Walczę o normalne i klarowne prawo dla każdego poszukiwacza-pasjonaty w imię dobra nauki w tym kraju.

Paweł Kozłowski

Redaktor Naczelny PZE News, Koordynator ds. kontaktów z mediami

mail: pawel.kozlowski@pze.org.pl

Specjalista reklamy i marketingu, prezes stowarzyszenia Mazowiecka Grupa Poszukiwaczy Świta Ziemowita.
Zwolennik odkrywania śladów przeszłości poprzez przygodę i rekreację na łonie natury.
Fan dalekich podróży i tras po bezdrożach. Zwolennik włączenia strony społecznej do systemu ochrony i pozyskiwaniu wiedzy o wspólnej przeszłości i historii.

Grzegorz Mejsner

Specjalista ds. merytorycznych

email: grzegorz.mejsner@pze.org.pl

Grzegorz Mejsner, lat 44, z wykształcenia inżynier od ścieków i certyfikator energetyczny, trudniący się obsługą zarządczą nieruchomości, z zamiłowania żeglarz, turysta górski i pieszy, samochodzikowiec (od Pana Samochodzika), detektorysta, mors, czytelnik i pewnie znalazłoby się parę innych.

Maciej Dobrowolski

Specjalista ds. poszukiwań w Lasach Państwowych

email: maciej.dobrowolski@pze.org.pl

Najmłodszy z ekipy PZE, zagorzały offroad’owiec oraz pasjonat motoryzacji , z doświadczenia i wykształcenia wieloletni kucharz. Zawzięty detektorysta oraz pasjonat II Wojny Światowej , prowadzący Sekcje Detektorystów-Lubań. Uparcie dążący do podstawionych celów, nie uznając kompromisów.