25. Saperskie – ZGŁOSZENIA PILNE

Kiedy zgłoszenia traktujemy jako pilne? Za pilne zgłoszenie należy uważać takie zgłoszenia, które donoszą o wykryciu przedmiotów wybuchowych lub innych przedmiotów  niebezpiecznych pochodzenia wojskowego w miejscach stwarzających szczególne niebezpieczeństwo dla ludzi, tzn. w szkołach, urzędach państwowych i publicznych, obiektach służby zdrowia, na ulicach aglomeracji miejskich, w zakładach pracy.

22. Saperskie – ZADANIA ORGANÓW PAŃSTWOWYCH

PODSTAWOWE ZADANIA ORGANÓW ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ 1 PRZYJĄĆ ZGŁOSZENIE,  A NASTĘPNIE SPRAWDZIC JEGO WIARYGODNOŚĆ; 2 ZABEZPIECZYC MIEJSCE ZNALEZIENIA DO CZASU PRZYBYCIA PATROLU OCZYSZCZANIA SIŁAMI TAKIMI JAK POLICJA, STRAŻ MIEJSKA; 3 OCENIĆ STOPIEN ZAGROŻENIA DLA LUDNOŚCI CYWILNEJ; 4 POWIADOMIĆ JEDNOSTKE WOJSKOWĄ OKREŚLAJĄC JEDNOCZEŚNIE STOPIEŃ ZAGROŻENIA; 5 JEŻELI WYMAGA TEGO SYTUACJA, ROZPOCZĄĆ PROCEDURY ZWIĄZANE Z EWAKUACJĄ LUDNOŚCI; 6…

20. Saperskie – METODY OZNACZANIA NIEBEZPIECZNEGO PRZEDMIOTU

Metody oznaczanie miejsc zalegania niebezpiecznego znaleziska. W metodach tych ważne jest by nie dotykać i nie wstrząsać przedmiotem. Oznaczenie pozwala ostrzec postronne osoby i ułatwia wezwanym służbom odnalezienie.  Oznaczenie skrawkami materiału na gałęziach Oznaczenie butelką o jaskrawym kolorze Oznaczenie patykami nad obiektem Oznaczenie okręgiem z kamieni http://eksploratorzy.com/wp-content/uploads/2022/10/sap20.mp3

19. Saperskie – JAK POSTĘPOWAĆ Z PRZEDMIOTEM WYBUCHOWYM

Ogólne zasady postępowania po znalezieniu przedmiotów wybuchowych. 1. Po odnalezieniu niewypału czy niewybuchu pod żadnym pozorem nie wolno nim poruszać, przemieszczać, przenosić w inne miejsce, rozkręcać, wrzucać do ognia; 2. Miejsce znalezienia powinno się zabezpieczyć oraz oznaczyć przy wykorzystaniu podręcznych środków ( chorągiewki, butelki, kamienie, taśmy, puszki, kawałki materiału; 3. W przypadku znalezienia przedmiotu przez…

18. Saperskie – UWAGA !

Nie wszystko co znajdziesz jest bezpieczne dlatego trzeba być nieufnym w stosunku do każdego znalezionego przedmiotu co to którego nie mamy pojęcia do czego może służyć. Na pozór nic nie znaczące kwadratowe pudełko może okazać się miną. Szczególnie ostrożnym należy być podczas spaceru po lasach. NIE WSZYSTKO CO ZNAJDZIESZ JEST BEZPIECZNE !!! NIE RYZYKUJ ZDROWIA…

17. Saperskie – MIEJSCA WYSTĘPOWANIA PRZEDMIOTÓW WYBUCHOWYCH

Miejsca gdzie najczęściej są znajdowane przedmioty wybuchowe   KOMPLEKSY LEŚNE (wycieczki spacery do lasów, wycinka drzew, działalność poszukiwaczy militariów)   POSESJE PRYWATNE ( prace związane z remontem domu, prace w ogrodzie);   MIEJSCA PROWADZENIA INWESTYCJI( budowa dróg, osiedli, domów jednorodzinnych, chodników, budowa wodociągów i kanalizacji);   POLA UPRAWNE ( prace polne wykonywane przez rolników).

6. Saperskie – NIEWYBUCHY

Niewybuchy To pociski, granaty, bomby lub ładunki kruszące, w których mimo stworzonych warunków do wybuchu (uderzenia w przeszkodę, uzbrojenie zapalnika itd.) nie nastąpiła przemiana energii potencjalnej materiału kruszącego w energię mechaniczną na skutek zmian chemicznych w tym materiale, błędów technicznych wykonania itp. [audio src="http://eksploratorzy.com/wp-content/uploads/2022/10/sap6.mp3" /]

5. Saperskie – PRZEDMIOTY WYBUCHOWE

Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, które ze względu na swoje właściwości wybuchowe grożą niebezpieczeństwem przy zetknięciu z wysoką temperaturą lub niewłaściwym obchodzeniu się z nimi (ruszanie, rozkręcanie, rzucanie itp.). Są to w szczególności: Zapalniki; Pociski artyleryjskie i moździerzowe; Bomby lotnicze; Naboje artyleryjskie i karabinowe; Pancerzownice; Granaty; Miny wszelkich typów; Ładunki…

2. Saperskie – PRZYCZYNY ZAGROŻEŃ

Chociaż od zakończenia działań II wojny światowej minęło wiele lat, to nadal spotykamy się w życiu codziennym z jej pozostałościami. Znajdujemy wiele przedmiotów, niekiedy bliżej nam nieznanych lub mających znamiona uzbrojenia wojskowego. Nowymi jakościowo znaleziskami są też środki znajdowane na opuszczonych terenach przez jednostki armii radzieckiej.

Wstęp

LASY DLA POSZUKIWACZY I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. [audio src="http://eksploratorzy.com/wp-content/uploads/2022/10/sl19.mp3" /]

Wprowadzenie

Witaj na szkoleniu podstawowym dla członków PZE. Znajduje się tu niezbędna wiedza byś mógł w bezpieczny i zgodny z obowiązującym prawem realizować swoją pasję. Zawarte tu materiały zostały opracowane przez zespół osób obeznanych z przepisami a także przez zawodówców w danej dziedzinie.

20. Lasy dla Eksploratorów – Zapisy niewłaściwe zgód w kontekście wytycznych GDLP

Przykłady zapisów niezgodnych z wytycznymi: zakaz ingerencji w grunt z powołaniem się na art. 30 Ustawy o lasach, uzależnienie zgody od decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków, wprowadzenie obowiązku sprawozdawczego, obowiązek dzierżawy terenu powoływanie się na argumenty niezwiązane z gospodarką leśną np. na jakieś przepisy związane badaniami archeologicznymi, brak uzasadnienia. [audio src="http://eksploratorzy.com/wp-content/uploads/2022/10/sl20-1.mp3" /]

19. Lasy dla Eksploratorów – Bank Danych o Lasach

Bank Danych o Lasach (BDL) – aplikacja (również mobilna) której głównym celem jest dostarczanie informacji o gospodarce leśnej, stanie lasu oraz zmian stanu w lasach wszystkich form własności   Bank Danych o Lasach jest dobrym narzędziem dla poszukiwacza. Do wniosku o zgodę na poszukiwania należy dołączyć załącznik mapowy. Załącznik ten możesz wygenerować korzystając z tej…

18. Lasy dla Eksploratorów – Jak skutecznie złożyć wniosek o zgodę na poszukiwanie do Lasów Państwowych

Aby skutecznie złożyć wniosek musisz: zidentyfikować nadleśnictwo oraz jego siedzibę jako adresata wniosku, wskaż imię i nazwisko bądź nazwę i adres, określ zakres i sposób poszukiwań – opisz rodzaj czynności jakie będziesz wykonywał w trakcie poszukiwań, opisz zakres ingerencji w grunt określ dokładnie teren na którym chcesz prowadzić poszukiwania  i oznacz go na załączonej mapie,…

17. Lasy dla Eksploratorów – Wniosek o zgodę na poszukiwanie

Wniosek o zgodę winien zawierać: imię, nazwisko osoby lub osób wnioskujących, lub nazwę organizacji wnioskującej; adres osoby lub siedziby organizacji wnioskującej; przewidywany zakres i sposób prowadzenia prac; wskazanie, na załączonej do wniosku mapie, gruntów objętych zamiarem przeprowadzania ww. działań; harmonogram prac; wskazanie rodzaju urządzeń i narzędzi, które będą wykorzystywane do prowadzenia prac; przewidywany rodzaj uszkodzeń…

16. Lasy dla Eksploratorów – Zgoda Lasów Państwowych jako obligatoryjny załącznik do wniosku o pozwolenie WKZ

Zarządzenia nr 47 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 13 lipca 2018r. w sprawie udostępniania gruntów będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe do prowadzenia badań archeologicznych i/lub działań polegających na poszukiwaniu zabytków i innych przedmiotów przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych związanych z naruszaniem gleby. Jeżeli planujesz poszukiwania na terenie Lasów Państwowych musisz…

15. Lasy dla Eksploratorów – Poszukiwania jako element pozaprodukcyjnej funkcji Lasów Państwowych

Poszukiwania zabytków to czynności związane z naruszeniem gruntu i nie byłyby możliwe przy zastosowaniu zasad ogólnych korzystania z lasów. Jeszcze do niedawna nie sposób było uzyskać na nie zgody z uwzględnieniem ingerencji w grunt. Jednakże, staraniem Polskiego Związku Eksploratorów, w 2018 roku Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, korzystając z ustawowych uprawnień, wydał stosowne zarządzenie umiejscawiając poszukiwania…

14. Lasy dla Eksploratorów – Krótko o zasadach ppoż. na terenie lasów

Ochronę przeciwpożarową na terenie Lasów Państwowych regulują: Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 marca…

13. Lasy dla Eksploratorów – Wjazd samochodem do lasu

Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Regulacja ta nie dotyczy jedynie inwalidów poruszających się pojazdem przystosowanym do ich potrzeb. Nadleśniczy może na wniosek wydać czasowe pozwolenie na wjazd do lasu. Pamiętaj…

12. Lasy dla Eksploratorów – Gdy zachce się w lesie a toalety brak :)

Wybrane metody załatwienia fizjologicznej sprawy: metoda na narciarza – zdejmij pasek że spodni, znajdź nie za grube drzewo, owiń to drzewo pasem końcówki trzymając w dłoniach, przyjmij pozycję narciarza, a potem zakop. metoda na czytelnika – znajdź przewrócone drzewo, oczyść sobie siedzisko, wykop za siedziskiem dołek, usiądź na udach wystawiając zadek za siedzisko, teraz możesz…

10. Lasy dla Eksploratorów – Oznaczenia w Lasach Państwowych – wybór podstawowych oznaczeń

Oznaczenia graficzne na drzewach: żółty ciągły pasek o szerokości 10 cm, namalowany wokół pnia na wysokości 150 cm oznacza granicę wyłączonego drzewostanu nasiennego. żółtym przerywanym paskiem o szerokości 5 cm (odstęp między odcinkami wynosi 10 cm), namalowanym na drzewach skrajnych i granicznych, na wysokości 150 cm od ziemi, zaznaczane są gospodarcze drzewostany nasienne. kropka lub…

10. Oznaczenia w Lasach Państwowych – wybór podstawowych oznaczeń cd.

Oznaczenia graficzne na drzewach: • żółty ciągły pasek o szerokości 10 cm, namalowany wokół pnia na wysokości 150 cm oznacza granicę wyłączonego drzewostanu nasiennego. • żółtym przerywanym paskiem o szerokości 5 cm (odstęp między odcinkami wynosi 10 cm), namalowanym na drzewach skrajnych i granicznych, na wysokości 150 cm od ziemi, zaznaczane są gospodarcze drzewostany nasienne.…

5. Lasy dla Eksploratorów – Ogólne ustawowe ograniczenia zachowania w Lasach Państwowych

Na terenie Lasów Państwowych zabrania się: 1. zanieczyszczania gleby i wód   2. zaśmiecania;   4. rozkopywania gruntu;   5. niszczenia grzybów oraz grzybni   6. niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin; 7. niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic; 8. zbierania płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach…

4. Lasy dla Eksploratorów – Straż Leśna

Straż leśna jest formacją należącą do tzw. Służby leśnej, powołaną art. 47 Ustawy o lasach w celu zwalczania przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego i ochrony przyrody oraz wykonywania innych zadań w zakresie ochrony mienia.   Strażnicy leśni mają prawo do legitymowania, nakładania i pobierania grzywien, zatrzymania i kontroli pojazdów, przeszukania pomieszczeń, ujęcia na…

2. Lasy dla Eksploratorów – Podstawa prawna funkcjonowania Lasów Państwowych

Podstawą funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego lasy Państwowe jest Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach. Działalność Lasów Państwowych: Produkcja drewna przy zachowaniu drzewostanu i kondycji lasu, Działalność pozaprodukcyjna – ochrona przyrody, udostępnianie, nauka i edukacja, rekreacja itp. http://eksploratorzy.com/wp-content/uploads/2022/08/sl2.mp3

22. Pozwolenia i formalności – WARUNKI POZWOLENIA I KLAUZULE NIEDOZWOLONE

Obowiązki nadzoru archeologa, ograniczenia głębokości wykopów, zakaz naruszania gruntów, obowiązek sprawozdawczy, wykonywanie planigrafii, posiadanie promesy muzeum na odbiór zabytków są klauzulami bezprawnymi, o ile nie zawarłeś ich w programie poszukiwań. W przypadku nałożenia na ciebie tych obowiązków przysługuje ci z zapisu art. 127 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego prawo do…

21. Pozwolenia i formalności – OBOWIĄZKI INFORMACYJNE

Gdy otrzymasz decyzję pozwolenia na poszukiwanie zabytków, podlegać będziesz szeregu obligatoryjnym obowiązkom informacyjnym wobec wojewódzkiego konserwatora zabytków: obowiązek zawiadomienia o terminie rozpoczęcia i zakończenia wskazanych w pozwoleniu poszukiwań zabytków, przynajmniej 2 dni przed dniem rozpoczęcia poszukiwań. obowiązek przekazania przez osobę kierującą poszukiwaniami zabytków imion i nazwisk osób biorących udział w poszukiwaniach zabytków, przynajmniej 2 dni…

19. Pozwolenia i formalności – PODPISANIE I WYSŁANIE WNIOSKU

Wniosek może być podpisany i wysłany w sposób standardowy (pocztą lub złożony na dziennik w urzędzie) lub elektronicznym profilem zaufanym. Aby podpisać wniosek profilem zaufanym zastosuj poniższą procedurę: zapisz wniosek w formacie PDF, wpisz w przeglądarkę „podpisz dokument elektronicznie” i kliknij w pierwszy link, kliknij start i następnie wybierz drugą opcję (dokument PDF) i kliknij…

18. Pozwolenia i formalności – UZASADNIENIE WNIOSKU

Uzasadnienie wniosku to informacja dlaczego zamierzasz poszukiwać zabytków. Nie musi ona być przesadnie rozbudowana, a nawet lepiej jak nie jest. Jeżeli poszukiwania są jedynie twoim hobby to nie wstydź się o tym napisać. Jest to uzasadnienie jak każde inne. Może ono wyglądać na przykład tak: Wniosek uzasadnia się realizacją zainteresowań historycznych wnioskodawcy, dla którego poznawanie…

20. Pozwolenia i formalności – TERMIN ROZPATRZENIA WNIOSKU

Postępowanie w sprawie pozwolenia na poszukiwanie zabytków jest procedurą administracyjną, której sposób i terminy określa Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego. Art. 35 § 3 ustawy mówi, że (…) załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w…

17. Pozwolenia i formalności – WSKAZANIE MIEJSCA POSZUKIWAŃ

Tu masz dwie możliwości. Pierwsza to wskazanie miejsca określając koordynaty punktów załamań (rzadko stosowane). Druga to określenie numerów ewidencyjne działek i ich obrębów. Możesz spotkać się z dwoma sposobami identyfikacji działek: numer ewidencyjny działki oraz identyfikator działki. Numer ewidencyjny to oznaczenie numeryczne działki. Aby działkę zidentyfikować niezbędne jest jeszcze określenie obrębu, gminy, powiatu i województwa.…

16. Pozwolenia i formalności – DANE WNIOSKODAWCY I PEŁNOMOCNIKA

We wniosku określ dokładnie osobę wnioskodawcy. W przypadku osoby fizycznej będzie to imię, nazwisko i adres zamieszkania. Natomiast w przypadku instytucji (np. stowarzyszenie, fundacja) będzie to nazwa i adres siedziby. Możesz wystąpić również za pośrednictwem pełnomocnika. Wówczas trzeba także określić osobę pełnomocnika i do wniosku dołączyć pełnomocnictwo. [audio src="http://eksploratorzy.com/wp-content/uploads/2022/04/Mod-pozwol-Sl_16.mp3" /]

15. Pozwolenia i formalności – ADRESAT WNIOSKU

Jeśli zebrałeś już komplet załączników, możesz przystąpić do wypełnienia wniosku o pozwolenie na poszukiwanie zabytków. Aby skutecznie zawnioskować o pozwolenie musisz poprawnie zidentyfikować adresata. Każda siedziba WKZ i delegatura ma określony zasięg terytorialny, obsługuje określone powiaty, bądź ich części. Zasięg terytorialny oraz dane teleadresowe ustalisz na stronach internetowych urzędów. Możesz te informacje znaleźć także w…

14. Pozwolenia i formalności – JAK UZYSKAĆ MAPĘ DO WNIOSKU O POZWOLENIE NA POSZUKIWANIE ZABYTKÓW

Urzędy wymagają, by na standardzie BDOT10K lub mapie topograficznej naniesiony (obrysowany) został obszar poszukiwań, zatem niezbędne jest, by na mapę naniesiona została siatka granic działek ewidencyjnych. Takie mapy możesz uzyskać z dwóch źródeł: Mapy topograficzne można uzyskać w każdym Wojewódzkim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, działającym jako jednostka organizacyjna Urzędu Marszałkowskiego. Należy odnaleźć w Internecie…

12. Pozwolenia i formalności – PROGRAM POSZUKIWAŃ

Musisz określić w szczególności: Ramy czasowe i harmonogram poszukiwań np. poszukiwania prowadzone będą od dnia do dnia w weekendy Cel poszukiwań np. celem poszukiwań jest realizacja zainteresowań historycznych wnioskodawcy i odnajdywanie metalowych przedmiotów użytkowych związanych z bytowaniem człowieka Sposób i zakres poszukiwań np. Poszukiwanie zabytków i innych przedmiotów odbywać się będą przy użyciu urządzeń elektronicznych (ręczny…

11. Pozwolenia i formalności – POSZUKIWANIA NA TERENIE PARKU NARODOWEGO LUB REZERWATU PRZYRODY

Aby uzyskać zgodę na poszukiwania na terenie parku narodowego lub rezerwatu przyrody, musisz wystąpić o nią odpowiednio do dyrektora parku lub właściwego terenowo regionalnego dyrektora ochrony środowiska (RDOŚ). Jakkolwiek nie ma uniwersalnego druku, jak i ustalonych ram takiego wniosku, to możesz posiłkować się wytycznymi dla poszukiwań na terenie Lasów Państwowych. Poszukiwania na terenach parków narodowych…

10. Pozwolenia i formalności – WNIOSEK O ZGODĘ DO LASÓW PAŃSTWOWYCH

Aby skutecznie złożyć wniosek musisz: poprawnie zidentyfikować nadleśnictwo oraz jego siedzibę, wskazać imię i nazwisko bądź nazwę i adres wnioskodawcy, określić zakres i sposób poszukiwań – opisz rodzaj czynności jakie będziesz wykonywał w trakcie poszukiwań (np. omiatanie terenu cewką ręcznego detektora metalu i namierzanie zalegających przedmiotów metalowych), opisz zakres ingerencji w grunt (np. wykonywanie punktowych…

9. Pozwolenia i formalności – POSZUKIWANIA NA TERENIE LASÓW PAŃSTWOWYCH

Uzyskanie zgody Lasów Państwowych oparte jest na przepisach odrębnych i wymaga złożenia wniosku do właściwego terenowo nadleśnictwa. Procedura ta wynika z Zarządzenia nr 47 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 13 lipca 2018r. w sprawie udostępniania gruntów […] i/lub działań polegających na poszukiwaniu zabytków i innych przedmiotów przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych związanych z…

8. Pozwolenia i formalności – POSZUKIWANIA NA TERENIE INSTYTUCJI

Jeżeli planujesz poszukiwania na terenie należącym do instytucji, bądź samorządu terytorialnego, musisz dowiedzieć się odpowiednio o nazwę    i siedzibę instytucji (firma, stowarzyszenie, fundacja itp.), bądź organu zarządzającego (urząd gminy, PGW Wody Polskie, KOWR, itp.). Następnie musisz, w formie pisemnej, zwrócić się o wyrażenie zgody, określając osobę/y, którym ma być udzielona, cel, oznaczenie obrębów i numerów…

7. Pozwolenia i formalności – POSZUKIWANIA NA TERENIE PRYWATNYM

Jeżeli planujesz poszukiwania na terenie prywatnym, którego nie jesteś posiadaczem musisz uzyskać pisemną zgodę właściciela. Zgoda winna określać osobę udzielającą zgodę, komu i w jakim celu zgoda jest udzielana, obręb i numer ewidencyjny działek, na które zgoda jest udzielana, termin (konkretne daty od do) na jaki zgoda jest udzielana oraz własnoręczny podpis właściciela. Druk zgody…

6. Pozwolenia i formalności – POSZUKIWANIA NA WŁASNYM TERENIE

Jeżeli planujemy poszukiwania na terenie, którego sami jesteśmy w posiadaniu musimy przedłożyć dokument potwierdzający posiadanie tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości uprawniającego do złożenia wniosku. Tytuły uprawniające do złożenia wniosku: Prawo własności Użytkowanie wieczyste [audio src="http://eksploratorzy.com/wp-content/uploads/2022/04/Mod-pozwol-Sl_6.mp3" /]

5. Pozwolenia i formalności – WNIOSEK O POZWOLENIE NA POSZUKIWANIE ZABYTKÓW

WNIOSEK Imię, nazwisko lub nazwa i adres, Wskazanie miejsca poszukiwania zabytków, Imię, nazwisko i adres osoby kierującej poszukiwaniami Uzasadnienie wniosku. ZAŁĄCZNIKI Program poszukiwania zabytków, Dokument potwierdzający prawo do terenu lub zgoda właściciela terenu Mapa topograficzna lub BDOT10K, Dowód opłaty administracyjnej Pamiętaj, szybkość uzyskania pozwolenia zależy od kompletności złożonego wniosku. Gdy wniosek będzie niekompletny, WUOZ wezwie…

4. Pozwolenia i formalności – ZAGROŻENIA WYNIKAJĄCE Z BRAKU POZWOLENIA NA POSZUKIWANIE ZABYTKÓW

art. 109c Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami: Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. art. 108…

2. Pozwolenia i formalności – Wstęp

Chcąc uprawiać detektorystykę w Polsce, czy to intencjonalnie szukać zabytków, czy też poszukiwać innych, nie zabytkowych przedmiotów, przed wyjściem w teren warto uzyskać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na poszukiwanie zabytków. Chcąc mieć tzw. święty spokój i nie narażać się na przykre konsekwencje zatrzymania i sprawy sądowej, nierzadko trzeba skłamać, że szuka się zabytków. Nie słuchaj…

15. Aspekty prawne – Adresat wniosku

ADRESAT WNIOSKU Jeśli zebrałeś już komplet załączników, możesz przystąpić do wypełnienia wniosku o pozwolenie na poszukiwanie zabytków. Aby skutecznie zawnioskować o pozwolenie musisz poprawnie zidentyfikować adresata. Każda siedziba WKZ i delegatura ma określony zasięg terytorialny, obsługuje określone powiaty, bądź ich części. Zasięg terytorialny oraz dane teleadresowe ustalisz na stronach internetowych urzędów.Możesz te informacje znaleźć także…

14. Aspekty prawne – Jak uzyskać mapę

JAK UZYSKAĆ MAPĘ DO WNIOSKU O POZWOLENIE NA POSZUKIWANIE ZABYTKÓW Urzędy wymagają, by na standardzie BDOT10K lub mapie topograficznej naniesiony (obrysowany) został obszar poszukiwań, zatem niezbędne jest, by na mapę naniesiona została siatka granic działek ewidencyjnych. Takie mapy możesz uzyskać z dwóch źródeł: Mapy topograficzne można uzyskać w każdym Wojewódzkim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej,…

13. Aspekty prawne – Mapy do wniosku

MAPY DO WNIOSKU O POZWOLENIE NA POSZUKIWANIE ZABYTKU Wymóg dołączenia mapy do wniosku o pozwolenie na poszukiwanie zabytków wynika z zapisu § 10 ust. 3 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 2 sierpnia 2018 r., o którym była mowa w slajdzie o podstawach prawnych, i który stanowi, że do wniosku, o…

12. Aspekty prawne – Poszukiwania w parkach i rezerwatach

POSZUKIWANIA NA TERENIE PARKU NARODOWEGO LUB REZERWATU PRZYRODY Musisz określić w szczególności: ramy czasowe i harmonogram poszukiwań np. poszukiwania prowadzone będą od dnia do dnia w weekendy cel poszukiwań np. celem poszukiwań jest realizacja zainteresowań historycznych wnioskodawcy i odnajdywanie metalowych przedmiotów użytkowych związanych z bytowaniem człowieka sposób i zakres poszukiwań np. Poszukiwanie zabytków i innych…

11. Aspekty prawne – Poszukiwania w parkach i rezerwatach

POSZUKIWANIA NA TERENIE PARKU NARODOWEGO LUB REZERWATU PRZYRODY Aby uzyskać zgodę na poszukiwania na terenie parku narodowego lub rezerwatu przyrody, musisz wystąpić o nią odpowiednio do dyrektora parku lub właściwego terenowo regionalnego dyrektora ochrony środowiska (RDOŚ). Jakkolwiek nie ma uniwersalnego druku, jak i ustalonych ram takiego wniosku, to możesz posiłkować się wytycznymi dla poszukiwań na…

10. Aspekty prawne – Wniosek do lasów

WNIOSEK O ZGODĘ DO LASÓW PAŃSTWOWYCH Aby skutecznie złożyć wniosek musisz: poprawnie zidentyfikować nadleśnictwo oraz jego siedzibę, wskaż imię i nazwisko bądź nazwę i adres wnioskodawcy, określ zakres i sposób poszukiwań – opisz rodzaj czynności jakie będziesz wykonywał w trakcie poszukiwań (np. omiatanie terenu cewką ręcznego detektora metalu i namierzanie zalegających przedmiotów metalowych), opisz zakres…

9. Aspekty prawne – Poszukiwania na terenie lasów

POSZUKIWANIA NA TERENIE LASÓW PAŃSTWOWYCH Uzyskanie zgody Lasów Państwowych oparte jest na przepisach odrębnych i wymaga złożenia wniosku do właściwego terenowo nadleśnictwa. Procedura ta wynika z Zarządzenia nr 47 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 13 lipca 2018r. w sprawie udostępniania gruntów […] i/lub działań polegających na poszukiwaniu zabytków i innych przedmiotów przy użyciu urządzeń…

8. Aspekty prawne – Poszukiwania na terenie instytucji

POSZUKIWANIA NA TERENIE INSTYTUCJI Jeżeli planujesz poszukiwania na terenie należącym do instytucji, bądź samorządu terytorialnego, musisz dowiedzieć się odpowiednio o nazwę    i siedzibę instytucji (firma, stowarzyszenie, fundacja itp.), bądź organu zarządzającego (urząd gminy, PGW Wody Polskie, KOWR, itp.). Następnie musisz, w formie pisemnej, zwrócić się o wyrażenie zgody, określając osobę/y, którym ma być udzielona, cel,…

7. Aspekty prawne – Poszukiwania na terenie prywatnym

POSZUKIWANIA NA TERENIE PRYWATNYM Jeżeli planujesz poszukiwania na terenie prywatnym, którego nie jesteś posiadaczem musisz uzyskać pisemną zgodę właściciela. Zgoda winna określać osobę udzielającą zgodę, komu i w jakim celu zgoda jest udzielana, obręb i numer ewidencyjny działek, na które zgoda jest udzielana, termin (konkretne daty od do) na jaki zgoda jest udzielana oraz własnoręczny…

6. Aspekty prawne – Wniosek cd.

POSZUKIWANIA NA WŁASNYM TERENIE Jeżeli planujemy poszukiwania na terenie, którego sami jesteśmy w posiadaniu musimy przedłożyć dokument potwierdzający posiadanie tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości uprawniającego do złożenia wniosku.Tytuły uprawniające do złożenia wniosku: Prawo własności Użytkowanie wieczyste

5. Aspekty prawne – Wniosek

WNIOSEK O POZWOLENIE NA POSZUKIWANIE ZABYTKÓW WNIOSEK Imię, nazwisko lub nazwa i adres, Wskazanie miejsca poszukiwania zabytków, Imię, nazwisko i adres osoby kierującej poszukiwaniami, Uzasadnienie wniosku. ZAŁĄCZNIKI Program poszukiwania zabytków, Dokument potwierdzający prawo do terenu lub zgoda właściciela terenu Mapa topograficzna lub BDOT10K, Dowód opłaty administracyjnej Pamiętaj, szybkość uzyskania pozwolenia zależy od kompletności złożonego wniosku.…

4. Aspekty prawne – Zagrożenia

ZAGROŻENIA WYNIKAJĄCE Z BRAKU POZWOLENIA NA POSZUKIWANIE ZABYTKÓW art. 109c Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami: Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności…

3. Aspekty prawne – Przepisy

Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (art. 36 ust. 1 pkt 12) Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia   2 sierpnia 2018 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich i badań konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz robót…

3. Aspekty prawne – przepisy

PODSTAWY PRAWNE POSZUKIWANIA ZABYTKÓW   Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (art. 36 ust. 1 pkt 12) Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia   2 sierpnia 2018 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich i badań konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo na…

2. Aspekty prawne – Wstęp

Chcąc uprawiać detektorystykę w Polsce, czy to intencjonalnie szukać zabytków, czy też poszukiwać innych, nie zabytkowych przedmiotów, przed wyjściem w teren warto uzyskać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na poszukiwanie zabytków. Chcąc mieć tzw. święty spokój i nie narażać się na przykre konsekwencje zatrzymania i sprawy sądowej, nierzadko trzeba skłamać, że szuka się zabytków.   Nie…

1. Pozwolenia WKZ – Wstęp

Slajd 1 – Wstęp Chcąc uprawiać detektorystykę w Polsce, czy to intencjonalnie szukać zabytków, czy też poszukiwać innych, nie zabytkowych przedmiotów, przed wyjściem w teren warto uzyskać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na poszukiwanie zabytków. Fatalne polskie przepisy i nie mniej fatalna ich interpretacja przez organy państwowe stanowią, iż każde wyjście z detektorem metalu traktowane jest…

1. Pozwolenie WKZ – Wstęp

Chcąc uprawiać detektorystykę w Polsce, czy to intencjonalnie szukać zabytków, czy też poszukiwać innych, nie zabytkowych przedmiotów, przed wyjściem w teren warto uzyskać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na poszukiwanie zabytków. Fatalne polskie przepisy i nie mniej fatalna ich interpretacja przez organy państwowe stanowią, iż każde wyjście z detektorem metalu traktowane jest jak poszukiwanie zabytków, a…

14. Archeologia – Sprawozdanie z poszukiwań zabytków

Sprawozdanie z poszukiwań zabytków Dokument wymagany po zakończonych poszukiwaniach zabytków. Warunki otrzymanego pozwolenia określają termin, jaki mamy na jego sporządzenie. Jest to opisowa część tego, jak prowadziliśmy poszukiwania. Opisujemy w nim cel poszukiwań, znaną nam historię, jaka miała tu miejsce, termin każdego etapu naszych działań, przeszukany obszar, ilość osób, które brały udział oraz najważniejsze wnioski.…

13. Archeologia – Zabezpieczenie przedmiotów

Po zakończonym dniu w terenie musimy zadbać o transport naszych znalezisk.Pudełko, do którego będziemy pakować przedmioty powinno być wyłożone folią (najlepiej bąbelkową). Ciężkie i dobrze zachowane metale pakujemy na dno, przekładając każdą warstwę folią bąbelkową lub innym miękkim materiałem. Nie należy pakować zbyt wielu przedmiotów do jednego pudełka, żeby ich nie uszkodzić Idealne są pudełka…

12. Archeologia – Zabezpieczenie przedmiotów

Zapakowanie w osobny worek strunowy, wraz z metryką (zapakowaną w osobny woreczek). Przedmioty metalowe wyjęte z mokrej ziemi pakujemy do szczelnego woreczka strunowego Przedmioty metalowe wyjęte z suchej ziemi pakujemy do perforowanego woreczka strunowego. Perforację wykonujemy poprzez nakłucia ostrym przedmiotem lub przez odcięcie niewielkiej części narożnika worka. Metryki wkładamy zawsze do szczelnego woreczka. Przedmioty wykonane…

11. Archeologia – Inwentarz

Można go tworzyć na bieżąco w terenie. Można wykonać spis po każdym zakończonym etapie poszukiwań. Nie musicie decydować o tym, co jest zabytkiem a co nim nie jest. O tym, co będzie zabytkiem zadecyduje komisja powołana w WUOZ. Warto jednak wyeliminować bezspornie współczesne śmieci (puszki, kapsle, folię aluminiową, znane elementy maszyn rolniczych, współczesne monety itd.)…

8. Archeologia – Metryka (metryczka)

Metryka służy do identyfikacji przedmiotu i jest nieodłącznym elementem prawidłowo prowadzonej dokumentacji. Metryczka może zawierać różne dane, w zależności od charakteru prowadzonych badań lub poszukiwań: – Nr inwentarza (obowiązkowe) – Dokładną lokalizację przedmiotu (obowiązkowe) – Nazwę lub funkcję przedmiotu (o ile jest znana) – Opis przedmiotu (kształt, materiał, z jakiego został wykonany) – Datę pozyskania przedmiotu (jest pomocna…

7. Archeologia – Aplikacja GPS w telefonie

Aplikacja GPS dostarcza wystarczająco dokładne dane, które pozwolą na odtworzenie położenia znalezionego przedmiotu w dowolnym momencie po zakończeniu poszukiwań. Ułożenie znalezionych przedmiotów względem siebie oraz ich położenie w skali regionu albo kraju może pomóc: w znalezieniu nowych stanowisk, uzupełnić istniejące dane, w ustaleniu przebiegu szlaków handlowych albo kierunków przemieszczanie się wojsk oraz ludności cywilnej w…

6. Archeologia – Techniki lokalizacji przedmiotów w terenie: GPS

Global Positioning System – system nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie. Działanie polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Korzystać z jego usług może w zasadzie każdy – wystarczy tylko posiadać odpowiedni odbiornik GPS. [audio…

5. Archeologia – Kontekst – co oznacza dla eksploratora?

Podczas poszukiwań warto mieć na uwadze szerszy kontekst znaleziska. Nie musi to oznaczać stosowania czarnej magii Wystarczy zaznaczyć miejsce znalezienia przedmiotu, bo może być niespodziewanym w danym miejscu artefaktem, a dokładna lokalizacja pozwoli na zachowanie praktycznie wszystkich dodatkowych informacji o znalezisku! Wyjęta fibula może być dla kolekcjonera  bardzo cennym przedmiotem, ale dla nauki znacznie cenniejsza…

4. Archeologia – „Kontekst miejsca”

Określenie przeznaczone dla przedmiotów znajdowanych na złożach wtórnych, np. na polach ornych, śmietnikach, hałdach po budowach (a także po pracy archeologów) i wszystkich innych miejscach, w które dany przedmiot mógł zostać przemieszczony. Przedmiot przemieszczony z pierwotnego miejsca zalegania traci część informacji (nie są one tak pełne jak w przypadkach opisanych powyżej), ale nadal miejsce jego…

2. Archeologia – Kontekst oczyma archeologa

Przy rekonstrukcji działalności człowieka na danym obszarze najważniejszy jest kontekst znaleziska, którym może być: artefakt, obiekt, konstrukcja, pozostałości organiczne. W większości przypadków kontekst archeologiczny jest widoczny w profilu powstałym podczas prowadzonych wykopalisk. Pozwala na wyróżnienie tzw. jednostek stratygraficznych, czyli warstw i obiektów, a ich ułożenie względem siebie pomaga w ustaleniu wieku poszczególnych warstw. Na kontekst znaleziska…

1. Archeologia – Formy ochrony konserwatorskiej

•wpis do rejestru zabytków; •wpis na Listę Skarbów Dziedzictwa •uznanie za pomnik historii •utworzenie parku kulturowego; •ustalenie wymogów ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (dla poszczególnych gmin, około 30% obszaru kraju) Część z nich można sprawdzić na stronie:  mapy.zabytek.gov.pl/nid/ Nie istnieje aktualny, centralny system ewidencji wszystkich wyżej wymienionych form ochrony, dlatego przed złożeniem wniosku warto…

Aplikacja GPS w telefonie

Dostarcza wystarczająco dokładne dane, którepozwolą na odtworzenie położenia znalezionegoprzedmiotu w dowolnym momencie pozakończeniu poszukiwań.Ułożenie znalezionych przedmiotów względemsiebie oraz ich położenie w skali regionu albo krajumoże pomóc:◦ w znalezieniu nowych stanowisk,◦ uzupełnić istniejące dane,◦ w ustaleniu przebiegu szlaków handlowych albokierunków przemieszczanie się wojsk oraz ludnościcywilnej w czasie konfliktów zbrojnych;