Wybierz nurtujące Cię pytanie. Są to regularnie zadawane pytania na które przedstawiamy odpowiedź. Jeżeli nie ma tu takich odpowiedzi jakich oczekujesz prosimy o kontakt na FB, lub przez maila.

W jakich przypadkach PZE pomaga ?

Pomagamy w przypadku problemów formalnych związanych z wnioskiem na poszukiwania, ale nie tylko. Należy wiedzieć że z poszukiwaniami wiąże się wiele powiązanych zagadnień, jak prawo własności, Ustawa o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami, Ustawa O Lasach czy nawet Ustawa o Broni i Amunucji. W każdych tych zagadnieniach możecie liczyć na naszą pomoc i wsparcie. W przypadkach ekstremalnych, gdy masz problem z policją czy prokuraturą świadczymy także wsparcie prawnicze.

Komu PZE udziela pomocy?

Każdy nasz członek dostaje wsparcie w razie zgłoszenia takiej prośby. Płynie one zarówno od zespołu biura PZE, ale także od innych członków którzy aktywnie wspierają swoją wiedzą i doświadczeniem. Mamy w ekipie prawników, archeologów, konserwatrów zabytków a nawet policjantów czy prawników.

Dostalem wezwanie z WKZ o dostarcznie "poprawnych" mapek, bo rzekomo przesłałem nieprawidłowe. Mapy robilem śledzac Wasz tutorial. Pytanie co jest nie tak ?

Mapy są poprawne, nasze porady niestety nie mogą zagwarantować pozytywnej decyzji. Wynika to z uznaniowości decyzji urzędnika. Odwołaj się koniecznie, lub napisz do nas w celu abyśmy mogli pomóc. Systuacja gdzu mimo pełnego i poprawnego kompletu dokumentów nie otrzymujesz pozwolenia jest sytuacją niedopuszczalną.

Chciałbym zgłosić bulwersującą sprawę niszczenia zabytków, którą warto by było nagłośnić, co robić?

Jeżeli zaobserwowałeś jawne łamanie prawa przez poszukiwaczy czy archeologów pamiętaj że przede wszystkim od ścigania przestępców jest policja i prokuratura. Jednakże w przypadkach jawnego ignorowania zgłoszeń czy tzw. „zamiatania sprawy pod dywan” przez urzędników państwowych czy policję być może warto sprawę nagłośnić bądż odpowiednio pokierować.

Czy mogę udzielić pełnomocnictwa do reprezentowanie mnie?

Oczywiście, nawet rekomendujemy taką formę. Występując przeciwko urzędnikom, mamy dużo większe pole działania mając właśnie pełnomocnictwo osoby którą reprezentujemy.