Wybierz nurtujące Cię pytanie. Są to regularnie zadawane pytania na które przedstawiamy odpowiedź. Jeżeli nie ma tu takich odpowiedzi jakich oczekujesz prosimy o kontakt na FB, lub przez maila.

Jak można zapisać się do Polskiego Związku Eksploratorów?

Do PZE mona się zapisać wykorzystując stronę www.pze.org.pl wchodząc w zakładkę WSTĘPOWANIE a następnie wybierając WSTĘPOWANIE DO PZE.

Dlaczego warto zapisać się do PZE?

PZE to związek stowarzyszeń i członków indywidulanych poszukiwaczy.
Stworzyliśmy Federacją by działać wspólnie na rzecz zmiany przepisów związanych z poszukiwaniami, kolekcjonerstwem. Czym więcej nas jest, tym lepiej.
Polscy poszukiwacze w obliczu fatalnie skonstruowanego prawa do poszukiwań potrzebują swojego silnego przedstawiciela.

Mamy dwa główne cele: działania na rzecz zmiany prawa do poszukiwań na bardziej przyjazne na wzór Danii, Norwegii, Holandii, Anglii. Każdego dnia podejmujemy działania monitorujące funkcjonowanie obecnego prawa oraz systemu wydawania pozwoleń ponieważ niestety tutaj jest bardzo duży problem w urzędach zarówno techniczny (system jest mało sprawny), jak i interpretacyjny. Urzędnicy niestety sami mają problem ze stosowaniem i respektowaniem przepisów do poszukiwań. Bardzo często wydając decyzje kierują się własną opinią na temat poszukiwań i poszukiwaczy. W związku z tym pomagamy ludziom w przejściu tej trudnej procedury urzędniczej. Jesteśmy na bieżąco z informacjami o problemach w poszczególnych urzędach, wiemy co gdzie nie gra. Pomagamy przy wnioskach, odwołaniach, ponagleniach i skargach. Przygotowaliśmy również blog poradnik Poszukiwacz Weekendowy. Tutaj znajdziecie wiele porad i gotowych dokumentów w jaki sposób poszukiwać „legalnie” (choć jest to słowo, którego nie lubię). Jest to poradnik, który jest odpowiedzią na większość podstawowych problemów poszukiwaczy związanych z poszukiwaniami. Dzięki tym materiałom nie musimy już tak często odpowiadać na podstawowe, nurtujące Was pytania. Sprawy poważniejsze takie jak odwołania, skargi, ponaglenia skargi do WSA wymagają już z reguły kontaktu z nami.

Uważamy, że system ten można zorganizować zupełnie inaczej. Póki co jednak staramy się by poszukiwacze nie narażali się na opresyjne działania ze strony organów ścigania.
Oprócz tego oferujemy naszym poszukiwaczom pomoc prawną gdy mają problemy pod warunkiem że nie mają przedmiotów zakazanych z ustawy o BiA czy połowy stanowiska archeologicznego w domu. Przede wszystkim jednak zaczynamy współpracę od krótkiego szkolenia z podstaw związanych z zabytkami archeologicznymi, przepisów, niewybuchów i innych niebezpiecznych przedmiotów czy zachowania w lesie. Chcemy by poszukiwacze byli świadomi swoich praw ale też obowiązków niezależnie od tego czy zdecydują się poszukiwać z pozwoleniem konserwatora czy też bez. Sama legitymacja nie uprawnia jeszcze do legalnych poszukiwań ale pomagamy w ogarnięciu tego tematu.
Takie są korzyści z przynależności do PZE. Staramy się pomagać w miarę możliwości wszystkim poszukiwaczom ale pierwszeństwo mają oczywiście nasi członkowie. Pomoc prawna inna niż urzędowa i doradcza czyli obrona w razie podejrzenia popełnienia przestępstwa nielegalnych poszukiwań etc. dotyczy tylko członków PZE. W innych przypadkach Zarząd może podjąć decyzję indywidulanie.

Jaka jest wysokość składek członkowskich ?

Składka dla osób nie należących do żadnego stowarzyszenia wynosi 100 zł rocznie w roku 2022. Od nowego roku składka członkowska wynosi 120 zł a dla stowarzyszeń 60. Jeśli zostaniesz lub już jesteś członkiem stowarzyszenia, które jest naszym członkiem, prezes lub osoba wyznazona jako przedstawiciel przekaże kod rabatowy obniżający składkę o 50%.

Jak dołączyć do grupy dyskusyjnej na fb?

Na facebooku należy odszukać frazę „forum dyskusyjne polskiego związku eksploratorów”. Po odnalezieniu kliknij w ikonke DOŁĄCZ. Administrator grupy zweryfikuje przynależność do PZE i zaakceptuje dostęp do grupy.

Wysłałem prośbę o dołączenie do forum dyskusyjnego Polskiego Związku Eksploratorów, ale nie dostałem akceptacji.

Możliwe że nie dokonałeś rejestracji jako członek PZE , lub rejestracja jeszcze się nie zakończyła. Należy też pamiętać, że nie zawsze jesteśmy dostępni 24 h na dobę 7 dni w tygodniu. Czasem trzeba poczekać.

Co daje legitymacja PZE?

Sama legitymacja jest pomocna przy wszelkiego rodzaju wewnętrznych zjazdach typu zebranie walne. Na legitymacji znajduje się numer członkowski który ułatwia rejestrację i znalezienie wpisu o konkretnej osobie. Warto też pokazywać legitymację w trakcie dyskusji z urzędnikami czy leśnikami, a nawet policją, by pokazać że należy się do dużej organizacji, gdzie wymiana wiedzy i szkolenia sprawiają że jest się dobrze wyedukowanym i zaznajomionym z obowiązkami i przepisami. Coraz częściej legitymowanie się po prostu upewnia reprezentantów państwa że mają doczynienia z dobrze wyedukowaną pod kątem poszukiwań osobą.

Czy członkiem Polskiego Związku Eksploratorów może zostać kolekcjoner albo urbexowiec ?

Oczywiście że tak! Nie ograniczamy możliwości członkostwa jedynie do poszukiwaczy. Zapraszamy także historyków, kolekcjonerów czy właśnie urbexowców, także i te dzidziny obejmuje wiele przepisów.