Wczoraj dotarła do nas informacja, że ktoś stworzył na Fb fałszywe konto Jacka Wielgusa, Prezesa Polskiego Związku Eksploratorów, posługując się jego imieniem i nazwiskiem oraz wizerunkiem, tym samym zdjęciem, jakiego używa na swoim prawdziwym profilu. Wyrządził szkody osobiste, naruszył osobiste dobra Jacka Wielgusa poprzez zamieszczenie m.in obraźliwych i wulgarnych komentarzy w stosunku do innych osób na kilku grupach poszukiwawczych.

Jacek Wielgus nie jest ich autorem i nie odpowiada za ich treść. Sprawę do administratora FB zgłosiło kilka osób i fałszywe konto zostało już zablokowane.

W związku z tym, że nie wiadomo ile dokładnie szkód ta kradzież tożsamości wyrządziła, prosimy wszystkie osoby z którymi ten podszywający się pod Jacka Wielgusa osobnik nawiązał jakiś kontakt o informacje.

Podszywanie się w internecie pod inną osobę jest karalne : Art. 190a § 2. K.k. karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8; podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

Dlatego też sprawę zgłaszamy do prokuratury.

Joannna Kaferska-Kowalczyk

Pełnomocnik ds. informacji publicznej i komunikacji

Polskiego Związku Eksploratorów