Jak sobie radzić z nieterminowością w urzędach konserwatorskich?
Obecnie jest to już niemal plaga w urzędach. Coraz dłużej czekacie na wydanie decyzji na poszukiwania zabytków. Niechlubny prym wiedzie Małopolski Urząd Ochrony Zabytków, w którym rekordziści czekają na decyzję już 9 miesięcy. Podobne terminy dotyczą postępowań odwoławczych prowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecny czas oczekiwania to 6-12 miesięcy. W wielu urzędach jest tylko trochę lepiej, a jedynie nieliczne wydają decyzje terminowo. Coraz częściej zgłaszacie się do nas z tym problemem i nie ma tygodnia, byśmy kilku ponagleń na bezczynność urzędów nie przygotowali. Ponieważ zależy nam, żebyście sami potrafili sobie radzić w takiej sytuacji, opracowaliśmy temat ponagleń w poradniku Poszukiwacz Weekendowy. Zamieściliśmy tam nie tylko kilka gotowych wzorów ale opisaliśmy również podstawowe informacje, kiedy można mówić o bezczynności urzędu i/lub przewlekłości postępowania, jak obliczać terminy postępowań i jak wnieść ponaglenie.
Zanim sięgniecie po jeden z przykładów, przeczytajcie cały temat. Zamieszczonych wzorów nie traktujcie dosłownie. Nie ma dwóch identycznych sytuacji. Trzeba wybrać najbardziej pasujący do naszej sprawy wzór i odrobinę dostosować go do potrzeb.
Nie bójcie się sięgać po środki przewidziane prawem dla przeciwdziałania nieterminowemu załatwianiu spraw przez urzędy. Nie chodzi oczywiście o upierdliwe czepianie się kilkudniowej zwłoki, bo sytuacje są rzeczywiście bardzo różne a urzędnik to też zwyczajny człowiek. Reagujcie jednak zdecydowanie wszędzie tam, gdzie dochodzi do dłuższych lub częstszych przewlekłości, a urząd nie raczy Was nawet o tym poinformować. Nie wahajcie się zwłaszcza tam gdzie urzędnik oficjalnie mówi, że sprawy poszukiwaczy to tylko hobby i są ważniejsze sprawy ( Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Takie zachowania świadczą najgorzej o kondycji urzędu, jego stosunku do obywateli i podważają zaufanie do organów państwowych.
Wasze sprawy są tak samo ważne jak wszystkie inne.
W każdej chwili oprócz skorzystania z poradnika zachęcamy do informowania nas o sytuacji w różnych urzędach. Nie tylko dotyczącej nieterminowości ale wszelkich Waszym zdaniem nieprawidłowości. Dzięki Waszym informacjom mamy szansę na lepsze monitorowanie pracy urzędów i szybszą reakcję tam gdzie jest ona potrzebna.
Poszukiwacz Weekendowy-ponaglenie
opracowała-Joanna Kaferska-Kowalczyk