Jak wiecie, bardzo często ze strony naszych przeciwników padają rozmaite „argumenty”, przeciwko zmianie przepisów, z których zresztą wiele znalazło miejsce w uzasadnieniu poselskiego projektu o uchylenie ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. Wykazujemy oczywiście ich bezzasadność ale warto pokazać to również w odniesieniu do systemu brytyjskiego na przykładzie najnowszego raportu rocznego British Museum z dnia 23 stycznia 2024 r.
W Wielkiej Brytanii program rejestrowania zabytków działa bardzo sprawnie. Współpraca detektorystów z muzeami jest akceptowana i może rozwijać się ku obopólnym korzyściom i zadowoleniu wszystkich zainteresowanych odkrywaniem nieznanych kart historii. W roku 2022 zarejestrowano w Portable Antiquities Scheme – PAS rekordową w historii Anglii, Walii i Irlandii Północnej liczbę 53 499 znalezisk archeologicznych. Baza danych Programu stanowi podstawę dla setek projektów badawczych i umożliwiła Programowi zdobycie środków na kilka dużych grantów!
Tymczasem przypominamy, że w uzasadnieniu projektu poselskiego ktoś wyliczył, że w Polsce należy się spodziewać rocznie aż 1 mln zabytków archeologicznych. Kompletny Matrix!
Nie jest też prawdą wbrew szerzonym u nas pogłoskom jakoby muzea i archeolodzy mieli dość detektorystów dewastujących dziedzictwo archeologiczne Wielkiej Brytanii. Raport British Museum dosłownie dyskredytuje i doszczętnie rozwala absolutnie wszystkie fałszywe argumenty osobników wnoszących do sejmu projekt ustawy o uchylenie naszej ustawy. W raporcie przeczytać możemy m in.
„Mark Jones, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Brytyjskiego, powiedział: „Muzeum Brytyjskie jest dumne z roli, jaką odgrywa w zarządzaniu Programem Przenośnych Zabytków i nadzorowaniu stosowania Ustawy o Skarbach z 1996 roku w Anglii. Informacje dotyczące odkryć są rejestrowane przez PAS w celu poszerzenia wiedzy na temat dawnych ludów, gdzie i jak żyły. W ten sposób odzwierciedla każdą część historii ludzkości, począwszy od paleolitu, aż po czasy bardziej współczesne, na terenie całej Anglii i Walii. Większość zarejestrowanych znalezisk została odkryta przez członków społeczności poszukiwaczy za pomocą wykrywaczy metali, i chciałem szczególnie podziękować im za rejestrowanie tych przedmiotów za pośrednictwem PAS.”
Kiedy i u nas zamiast nazywania nas „złodziejami rowerów”, czy „kłusownikami” usłyszymy podobne słowa?
Mamy nadzieję, że już wkrótce, o to wszyscy powinniśmy zgodnie walczyć.
Pozwoliliśmy sobie ten raport przetłumaczyć.
Raport British Museum
Kto czuje się na siłach może zapoznać się z oryginałem.
https://www.britishmuseum.org/sites/default/files/2024-01/2022_biggest_year_treasure_finds_latest_exciting_discoveries_revealed.pdf
Tutaj znajdziecie Państwo link do bazy Portable Antiquities Scheme – PAS
https://finds.org.uk
opracowała Joanna Kaferska-Kowalczyk
fragment zdjęcia pochodzi ze strony britishmuseum.org.