Jak uzyskać informację, które z naszych znalezisk z poszukiwań są zabytkami, zabytkami archeologicznymi a może żadnymi z nich?
Często pytacie jak rozliczać się z urzędem, by dowiedzieć się, które ze znalezisk są zabytkami, a które nimi nie są. Brak jest w tym zakresie rozwiązań w przepisach ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Nie istnieje więc żaden wzorzec postępowania w zakresie informacji zwrotnej z urzędu konserwatorskiego. Niezależnie od tego jedynie wojewódzki konserwator zabytków ma kompetencje do stwierdzenia czy zabytek jest zwykłym zabytkiem ruchomym, czy (ruchomym) zabytkiem archeologicznym. Zastanawiacie się, czy konserwator zwróci coś z poszukiwań i wystawi na to jakiś konkretny „papier”?
Wszystko zależy od Was.
Pamiętajcie, że to art. 1, pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego normuje: postępowanie przed organami administracji publicznej w należących do właściwości tych organów sprawach, nie tylko rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych albo załatwianych milcząco, ale także w sprawach indywidualnych.
Jak to zrobić, zapraszamy do opracowania tego tematu w poradniku Poszukiwacz Weekendowy:
Poszukiwacz Weekendowy-Rozliczenie z urzędem-Jak zdobyć potwierdzenie co jest a co nie jest zabytkiem?
opracowała-Joanna Kaferska-Kowalczyk