Walne Zebranie- 2023
Zapraszamy 17-19 marca 2023 na sprawozdawcze Walne Zebranie Polskiego Związku Eksploratorów.
SzczegółyZapraszamy 17-19 marca 2023 na sprawozdawcze Walne Zebranie Polskiego Związku Eksploratorów.
SzczegółyJako Polski Związek Eksploratorów nigdy nie mogliśmy się zgodzić, że nagrody w przekonaniu urzędników nie dotyczą znalazców, którzy dokonali swoich odkryć prowadząc poszukiwania na podstawie pozwolenia konserwatora zabytków. Pisaliśmy o tym wielokrotnie w naszych publikacjach. tutaj: o nagrodach za odkrycia część 1 a także tutaj: o nagrodach za odkrycia część 2 Postanowiliśmy się temu…
SzczegółyZ nieskrywaną satysfakcją, informuję Was o ważnym i być może przełomowym wydarzeniu dotyczącym praw poszukiwaczy w Polsce. W wyniku wielomiesięcznej pracy zespołu Polskiego Związku Eksploratorów, spotkań na najwyższych szczeblach władzy i szeroko zakrojonych konsultacji, umożliwiono przedstawienie naszych racji podczas konferencji zorganizowanej w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej, co umożliwiła nam Marszałek Sejmu…
SzczegółyPonad rok temu złożyliśmy wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o jego włączenie się w trwający proces legislacyjny, przedstawienie stanowiska wobec projektu ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ocenę, czy projektowane zmiany nie będą naruszały podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP. Wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich zamieściliśmy w tej publikacji:
SzczegółyCiekawy artykuł o naszej pasji w kwartalniku wydawanym przez Lasy Państwowe. Warto poczytać !
SzczegółyNa stronie FB Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pojawiły się kilka dni temu dwa posty o znaleziskach zabytków archeologicznych dokonanych przez amatorów. Jedno dotyczy całkowicie przypadkowego znaleziska, wiórów krzemiennych, dokonanego przez ucznia szkoły podstawowej, drugi post dotyczy grotu włóczni znalezionego podczas poszukiwań za zgodą konserwatora zabytków. Obydwa znaleziska zostały zgłoszone do konserwatora zabytków, o czym poinformował…
SzczegółyNie zawsze to, co znajdujemy podczas poszukiwań należy z automatu do Skarbu Państwa. Niestety, taka opinia, choć pozbawiona uzasadnienia w istniejących przepisach, znajduje jednak odzwierciedlenie w „mechanicznych rozstrzygnięciach” organów państwowych. Czy tak będzie i w tym przypadku?
SzczegółyObserwując działania konserwatorów trudno się oprzeć wrażeniu, że zdecydowanie łatwiej jest im określić, że coś jest zabytkiem niż podjąć się rzetelnej oceny walorów przedmiotu, opartej na określonych kryteriach.
SzczegółyOd stycznia tego roku przygotowaliśmy dla was 16 skarg na bezczynność konserwatorów zabytków w zakresie wydania decyzji na poszukiwania lub na bezczynność Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie postępowania odwoławczego.Wszystkie z rozpatrzonych dotąd skarg (9) zostały uznane przez Wojewódzkie Sądy Administracyjne za uzasadnione. Wkrótce kolejne orzeczenia sądów, nie mamy…
SzczegółyKilka słów o tym jak nazistowska zapinka NSDAP staje się dobrem narodowym chronionym prawem. Czy taki ma być trend opieki nad dzidzictwem kulturowym?
SzczegółyMuzeum Narodowe Danii decyduje o tym, które zabytki z poszukiwań są skarbem narodowym. Tylko w 2021 roku muzeum otrzymało do oceny ponad 30 tysięcy przedmiotów z poszukiwań. Dotychczas, jako wzór uregulowania prawnego detektoryzmu powszechnie stawiano system brytyjski oparty na The Treasure Act. Jednakże takich przykładów jest więcej i na te…
SzczegółyZapraszamy do naszych źródeł wiedzy. To na bieżąco atualizowane kompendium wiedzy. Jeśli chcesz wiedzieć jak bezpiecznie i świadomie poszukiwać, nie narażając się na kłopoty z prawem, odwiedzaj nasze strony.
SzczegółyW przypadku Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, żadnego. Nie mamy dobrych wieści. Wiele wskazuje się, że urząd w Krakowie w ogóle nie przekazuje Waszych ponagleń do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Organ kontrolny nie wie więc, jak bardzo MWKZ nie wywiązuje się ze swoich ustawowych obowiązków. Niestety Kraków nadal nie…
SzczegółyW styczniu zapytaliśmy KGP o zasady postępowania ze znaleziskami starej broni i jej elementów o zasady kwalifikowania znalezisk broni, oceny jej stopnia zniszczenia a przede wszystkim o policyjną procedurę wszczętych postępowań o nielegalne posiadanie broni w przypadku zgłoszenia znalezisk destruktów broni. Publikacja pisma: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5195222437168914&id=1724123507612175 Nie na wszystkie pytania uzyskaliśmy satysfakcjonującą i jasną odpowiedź.…
Szczegóły23 kwietnia w miejscowości Proszenie koło Piotrkowa Trybunalskiego odbyło się Walne Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Polskiego Związku Eksploratorów. Było to pierwsze od 3 lat Walne PZE na żywo. Z powodu koronawirusa, dwa poprzednie spotkania odbyły się jedynie w formie elektronicznej. W spotkaniu brali udział członkowie zwyczajni, członkowie wspierający, członkowie honorowi a także goście, którzy chcieli posłuchać…
SzczegółyJare Gody i Wielkanoc łączy wiele tradycji, które są kultem zmartwychwstającego życia… „ Pisanki, folkowe palemki, bazie kotki. Symbole polskiej Wielkanocy skrywają w sobie mądrość naszych słowiańskich przodków.(…) To rytuały świętujące wiosnę, oddające cześć zmartwychwstałej naturze. Kult Ziemi był tak silny, że przetrwał do dziś.(…) Dawne obchody dzisiejszej Wielkanocy nie były świętem ruchomym. Odbywały…
SzczegółyOd kilku lat naszej działalności wykazujemy niewłaściwe działania wielu urzędów w związku z wydawaniem pozwoleń na poszukiwania zabytków. W niektórych z nich udało się zwalczyć takie absurdy, jak zakaz naruszania gruntu podczas poszukiwań, nakaz asysty archeologa, wymóg promesy muzeum, dostarczanie numerów ksiąg wieczystych do wniosku a nawet powiadamianie policji o wydanych decyzjach. To nie oznacza…
SzczegółyO zakończeniu w Lasach Państwowych praktyki udostępniania gruntów do poszukiwań w powiązaniu z umową dzierżawy pisaliśmy już kilkukrotnie. Publikowaliśmy naszą opinię prawną na ten temat oraz ostateczną opinię, interpretację Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych skierowaną do poszczególnych Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Dyrektorzy RDLP zobowiązani zostali do przygotowania dokładniejszych wytycznych w sprawie tej interpretacji dla podległych nadleśnictw.…
SzczegółyTydzień temu informowaliśmy Was o tym, że udostępnianie przez nadleśnictwa gruntów pozostających w zarządzie PGL LP na cele prowadzenia badań archeologicznych, poszukiwania zabytków i/lub innych przedmiotów metalowych w drodze umowy dzierżawy zawieranej pomiędzy nadleśnictwem a podmiotem, który ma prowadzić te działania uznano już oficjalnie za całkowicie sprzeczne z zapisami Zarządzenia nr 47 Dyrektora Generalnego Lasów…
SzczegółyO dzierżawach pisaliśmy już kilkukrotnie. Dzierżawy stosowane przez niektóre nadleśnictwa były dla wielu poszukiwaczy poważnym problemem, który z racji dużych kosztów uniemożliwiał poszukiwania. Nie zgadzaliśmy się z takim działaniem a problem zgłosiliśmy już podczas ostatniego spotkania w DGLP 17 grudnia 2020 r. Nie od razu udało się ten problem rozwiązać. Przez ten czas zebraliśmy sporo…
SzczegółyPremiera 3 części z serii Ciemna Strona Archeobiznesu !!! W trzeciej części pokazujemy przykłady niszczenia cennych stanowisk w innych częściach kraju, gdzie analogicznie do Niewieścina brakuje należytej ochrony konserwatorskiej. Udowodnimy że rejon Bydgoszczy to nie jest wyjątek, a zjawisko ma znacznie większą skalę.
SzczegółyDrodzy poszukiwacze! Prosimy o zgłaszanie nam waszych ważniejszych odkryć, które doczekały się opracowania i muzealnej wystawy. Zróbmy z tego porządny dokument, pokazujący wasze osiągnięcia na polu eksploracji. zgłaszajcie na adres e-mail: naszeodkrycia@pze.org.pl
SzczegółyW „trójmiejskiej” GW 7 stycznia 2022 r. ukazał się artykuł o wynikach przeprowadzonej kontroli wojewody pomorskiego w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku, związanej z nieterminowym rozpatrywaniem wniosków przez ten urząd, a także przetrzymywaniem ponagleń i odwołań od decyzji. Dlaczego w ogóle nas to nie dziwi? My, poszukiwacze jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Trzeba głośno powiedzieć,…
SzczegółyNadwiślańska Grupa Poszukiwawcza Stowarzyszenia Szansa z Annopola wraz ze Stowarzyszeniem Wspólne Dziedzictwo z Opatowa zwycięzcą w kategorii NAJCENNIEJSZY SKARB 2021 – Skarb z Zawichostu – 1840 srebrnych monet z XII wieku, Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Galicja zwycięzcą w kategorii NAJWAŻNIEJSZA IMPREZA 2021- III Projekt Manyłowa – Śladami Bieszczadzkich Lwów 1915
SzczegółyWszystkiego dobrego w Nowym Roku! Jaki będzie dla nas ten 2022 r? Czy będzie tak zabawny jak dla poszukiwaczy w Holandii? Kilka dni temu na jednej z grup o tematyce poszukiwań pojawił się pewien fajny wpis. Bardzo rzadko na naszej stronie goszczą cudze posty. Ten jednak warto przytoczyć bo jest sympatyczny, naturalny, optymistyczny i……
SzczegółyO tym jak PZE szkoli urzędy konserwatorskie w zakresie dostępu do informacji publicznej… Polski Związek Eksploratorów spieszy donieść, że po raz kolejny z sukcesem przeprowadził szkolenie urzędu wojewódzkiego konserwatora zabytków w zakresie dostępu do informacji publicznej. Tym razem padło na WUOZ w Katowicach. Realizując narzucone sobie zadania, PZE wystąpiło do wszystkich urzędów konserwatorskich z szeregiem…
SzczegółyKomu zależy… Wczoraj na kilku, portalach informacyjnych, jak Interia, Onet i inne media lokalne pojawiła się informacja o zakończeniu aktem oskarżenia śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Wołominie dotyczącego „nielegalnego” wydobycia elementów czołgu wojskowego z okresu II WŚ i przedstawieniu „sprawcy” zarzutu zniszczenia zabytku, czyli popełnienia czynu z art.108, ust.1 ustawy o ochronie zabytków i…
Szczegóły22 grudnia 2020 roku odbędzie się kolejne spotkanie zespołu konsultacyjnego w Departamencie Ochrony Zabytków przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak czytamy z treści zaproszenia: „Spotkanie poświęcone będzie podsumowaniu tegorocznych prac nad projektem zmian legislacyjnych. Przedstawione zostaną również bieżące działania Departamentu Ochrony Zabytków w omawianym zakresie, a także harmonogram prac na rok 2021.” Po spotkaniu…
SzczegółyOd kilku miesięcy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie odnosi się do uwag i opinii wniesionych przez podmioty w konsultacjach publicznych do projektu zmiany ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw. Projektodawca nie odniósł się również do naszego wniosku o przeprowadzenie konferencji uzgodnieniowej w związku z licznymi i tak odmiennymi…
SzczegółyO ulotce MKDNiS już pisaliśmy. Teraz przedkładamy wam nasze pismo, w którym zadajemy ministerstwu szereg pytań w tej sprawie. Ponadto pismo wieńczą konkretne żądania Polskiego Związku Eksploratorów. Miłej lektury. [vc_gallery interval=”3″ images=”21963,21964,21965,21966″ img_size=”full”]
SzczegółyO ulotce MKDNiS już pisaliśmy. Teraz przedkładamy wam nasze pismo, w którym zadajemy ministerstwu szereg pytań w tej sprawie. Ponadto pismo wieńczą konkretne żądania Polskiego Związku Eksploratorów. Zachęcamy do uważnej lektury. [vc_gallery interval=”3″ images=”21237,21236,21235,21234″ img_size=”large”]
SzczegółyZabytki Znalazłeś ? Chroń! Pod takim tytułem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało ze środków własnych, ulotkę informacyjną adresowaną do potencjalnych odkrywców znalezisk archeologicznych. Nie wiadomo dokładnie, kto jest autorem tego materiału ale ulotka w naszej opinii, zawiera bardzo dużo błędów, nadinterpretacji i przekłamań. Niestety mimo zgłoszonych w konsultacjach propozycji rozwiązań, jak i uwag do…
SzczegółyZ okazji pełnej rocznicy czterech lat od zawiązania się Polskiego Związku Eksploratorów zachęcamy do przeczytania poniższego pisma. [vc_gallery interval=”3″ images=”21901″ img_size=”large”]
SzczegółyZapewne słyszeliście, a jeśli nie to przypominamy, że na wszystkie organizacje pozarządowe – poza stowarzyszeniami zwykłymi- nałożony został kolejny obowiązek. W okresie od 31 października 2021 roku do 31 stycznia 2022 roku fundacje oraz stowarzyszenia podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, mają obowiązek zgłaszania do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) osób, które sprawują kontrolę bezpośrednią…
SzczegółyWczoraj, w godzinach nocnych, u znanego muzealnika, a przede wszystkim miłośnika historii, miało miejsce najście policji. Najście, bo nie była to interwencja związana z jakąś sytuacją wymagającą reakcji organów ścigania w godzinach nocnych. Mateusz Deling, o nim tu mowa, po raz kolejny stał się celem szykan ze strony aparatu państwowej represji z racji swoich zainteresowań.…
SzczegółyNa portalu internetowym Prawo.pl ukazał się artykuł redaktor Katarzyny Żaczkiewicz – Zborskiej poświęcony omówieniu rządowego projektu nowelizacji Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Autorka przedstawia w skrócie, jakich rozwiązań możemy się spodziewać i w jaki sposób autorzy tego projektu uzasadniają proponowane w projekcie zmiany. Opinię Polskiego Związku Eksploratorów o tym projekcie przedstawiliśmy już…
SzczegółyZ Wielką dumą informujemy że w tym tygodniu przystąpiło do nas Słupskie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Szperacze”. To już 50 organizacja należąca do Polskiego Związku Eksploratorów. Rośniemy w siłę ! [vc_gallery interval=”3″ images=”21990″]
SzczegółyPrzedstawiamy materiał, który powstał w odpowiedzi na zarzuty kierowane w stronę poszukiwaczy, których oskarża się o rabowanie grobów i mogił żołnierskich. Każdego roku poszukiwacze biorą udział w akcjach sprzątania zapomnianych grobów i miejsc pamięci licznie występujących na terenie naszego kraju.
SzczegółyBrak merytoryki, demagogia i operowanie niepotwierdzonymi w statystykach mitami. Tak w skrócie wygląda dyskusja na temat rządowego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W Rządowym Centrum Legislacji znajduje się projekt nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami i niektórych innych ustaw. Polski Związek Eksploratorów jako podmiot zaproszony przez…
SzczegółyZgodnie z obietnicą udostępniamy wszystkim zainteresowanym nasze stanowisko dotyczące „projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw”, wraz z uwagami dotyczącymi poszczególnych zapisów ujętymi w formie tabeli, które przekazaliśmy w ramach konsultacji publicznych do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zespół PZE Pismo przewodnie oraz uwagi do…
SzczegółyOtrzymaliśmy długo oczekiwaną informację- pismo Pani Magdaleny Gawin Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dotyczące konsultacji publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw. Projekt ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami został już wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. W…
SzczegółyNiemal każdego dnia na różnych grupach pojawia się pytanie, jak sprawdzić, czy teren na którym chcemy prowadzić poszukiwania wolny jest od stanowisk archeologicznych i innych zabytków nieruchomych. Od niedawna jest to możliwe, ponieważ ruszył długo oczekiwany portal mapowy przedstawiający dane o lokalizacji zabytków nieruchomych i stanowisk archeologicznych w Polsce. W wielu krajach informacja o lokalizacji…
SzczegółyKilka dni temu obiegła kraj sensacyjna informacja o odnalezieniu wczesnośredniowiecznej kolczugi. Odbyła się konferencja prasowa, piersi do zdjęć wypinali miejscowi dygnitarze, a odnalezienie zabytku przypisało sobie lokalne stowarzyszenie o tajemniczej nazwie 515. Tyle zapewne dowiecie się państwo z notek prasowych oraz wpisów na poszukiwawczych portalach facebookowych. Postanowiliśmy zająć się tą sprawą, gdyż od dłuższego…
SzczegółyNie ma przestępców to sobie ich wyprodukujemy. Masz łuskę ze złomu, pustą skorupę pocisku? Będziesz siedział. Więc siedźcie drodzy rodacy na dupie a niebawem zostaniemy niewolnikami zidiociałych urzędników Posiadanie metalowej łuski amunicji artyleryjskiej niezawierającej materiałów wybuchowych będzie za kilka dni przestępstwem zagrożonym karą do 8 lat pozbawienia wolności https://www.facebook.com/jacek.wielgus.9/posts/10159205183661250
SzczegółyW pierwszym kwartale bieżącego roku na łamach PZE News prezentowaliśmy dwa odcinki naszego cyklu pod ogólnym tytułem „Ciemna strona archeobiznesu” Filmy te były odpowiedzią na kampanię manipulacji i nacisków na stronę rządową ze strony części środowiska opisanego w materiale. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z listem dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa do pana premiera…
SzczegółyPrzepisy zawarte w ustawie o stowarzyszeniach mówią o tym, że organizacja musi raz w roku przeprowadzić zebranie walne sprawozdawcze. Takie spotkanie powinno odbyć się w pierwszej połowie roku następnego. Mieliśmy nadzieję, że tym razem uda się nam zobaczyć osobiście i decyzję o terminie odwlekaliśmy do ostatniego możliwego terminu. Jeszcze dwa tygodnie temu nikt nie wiedział…
SzczegółyWczorajszy artykuł o poszukiwaniach w Polsce na money.pl zawiera kilka błędów, to jednak mało istotne szczegóły. Ważniejsze, że artykuł jest po prostu zwyczajny i prawdziwy, zwraca uwagę na to, że nie wszyscy z założenia szukamy zabytków, że większość poszukiwaczy, użytkowników wykrywaczy metali, detektorystów nie nastawia się wcale na jakieś niesamowite odkrycia, a dla każdego „skarb”…
SzczegółyDzisiaj Dzień Dziecka. Większość z nas jest już dorosła, niektórzy mają siwe brody i jakieś zmarszczki ale wciąż mamy tę dziecięcą ciekawość, radość z odkrywania i grzebania w ziemi. Nie zmieniajmy tego. Uczymy się świata nie tylko z książek czy telewizji. Róbmy więc nadal to co lubimy. Dzisiaj oddajemy do Waszej dyspozycji, blog-poradnik „Poszukiwacz Weekendowy”.…
SzczegółyWczoraj dotarła do nas informacja, że ktoś stworzył na Fb fałszywe konto Jacka Wielgusa, Prezesa Polskiego Związku Eksploratorów, posługując się jego imieniem i nazwiskiem oraz wizerunkiem, tym samym zdjęciem, jakiego używa na swoim prawdziwym profilu. Wyrządził szkody osobiste, naruszył osobiste dobra Jacka Wielgusa poprzez zamieszczenie m.in obraźliwych i wulgarnych komentarzy w stosunku do innych osób…
Szczegóły„Nielegalni poszukiwacze złotego pociągu i broni z pól bitewnych oraz śladów po żołnierzach wyklętych mają powody do zadowolenia. Rząd planuje właśnie złagodzenie kar za wydobywanie ukrytych dóbr kultury, które należą do Skarbu Państwa. Zniesiona ma być kara przewidująca za ten czyn – do dwóch lat więzienia”. Tak zaczyna się artykuł Katarzyny Żaczkiewicz-Zborskiej na łamach portalu…
SzczegółyNie znamy jeszcze wszystkich szczegółów sprawy ale bacznie się jej przyglądamy. Jeżeli nasze przypuszczenia się potwierdzą to mamy do czynienia z kolejnym skandalem. Żaden z zabezpieczonych podczas przeszukania przedmiotów nie spełnia definicji zabytku archeologicznego a nawet zabytku. Wygląda na to, że państwo wypowiedziało wojnę pasjonatom historii a policja uzyskała doskonałe narzędzie do pompowania statystyk …
SzczegółyJak informowaliśmy po spotkaniu z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych, które odbyło się 17 grudnia ubiegłego roku jednym z elementów pogłębiania dobrej współpracy pomiędzy środowiskiem eksploracyjnym a Lasami Państwowymi może być prócz działań edukacyjnych, jakich się podjął Polski Związek Eksploratorów, prezentowanie również na łamach branżowej prasy, artykułów o tematyce poszukiwawczej w kontekście odkryć na terenach zarządzanych…
SzczegółyWiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie poprawi się sytuacja w urzędach konserwatorskich w związku z wydawaniem pozwoleń na poszukiwania zabytków. Urzędy konserwatorskie otrzymały właśnie w tej kwestii nowe wytyczne. Było to długo przez nas oczekiwane, ponieważ skomplikowane i niejasne przepisy były niezrozumiałe dla wielu urzędników, co w konsekwencji prowadziło do wzrostu odwołań, od…
SzczegółyPo publikacji pierwszego odcinka PZE News zatytułowanego „Ciemna strona archeobiznesu” zawrzało w środowisku i instytucjach, które są „bohaterami” tego dokumentu. Jak dowiadujemy się z naszych źródeł, film prezentowany był również 27 stycznia 2021 na spotkaniu Rady Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego. RODA to ciało doradcze przy Generalnym Konserwatorze Zabytków a w jej skład wchodzą przedstawiciele wielu…
SzczegółyKomentarz Polskiego Związku Eksploratorów do materiału filmowego pt. „Ciemna strona archeobiznesu- część pierwsza” Pokazywane przez nas materiały mają poparcie w autentycznych wydarzeniach oraz dokumentach. Materiał nie jest skierowany przeciwko archeologom naukowcom, a jedynie części środowiska uprawiającego ten zawód. Nie generalizujemy i mamy pełną świadomość faktu, że istnieje spora ilość firm archeologicznych, która wykonuje swą pracę…
SzczegółySzczęśliwego Nowego 2021 Roku życzy Wam Polski Związek Eksploratorów
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji radiowej, która pojawiła się wczoraj tj. 29 grudnia na antenie Radia Opole. Prowadzący wywiad, pan Ireneusz Prochera zadawał wiele pytań zarówno o aspekty prawne, ale również dotyczące samej metody poszukiwań. Usłyszymy także jak znaczącą rolę mają stowarzyszenia i ich popularyzacja naszej pasji. Dziennikarz w podsumowaniu już teraz zapowiedział kontynuację wywiadu.…
Szczegóły17 grudnia 2020 roku odbyło się spotkanie środowisk poszukiwawczych skupionych wokół Polskiego Związku Eksploratorów z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych panem Andrzejem Koniecznym. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Pana Dyrektora, co zasługuje na szczególne podkreślenie. W telekonferencji udział wzięli: Ze strony Lasów Państwowych: Pan Andrzej Konieczny Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Pani Anna Pikus Naczelnik Wydziału Społecznych…
SzczegółyW siedzibie Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się Walne Zebranie Polskiego Związku Eksploratorów w trakcie którego wybrano Zarząd i Komisję Rewizyjną Związku, jak i wyznaczono sobie najważniejsze cele na najbliższe miesiące. Prezesem PZE został Jacek Wielgus. Gościem specjalnym Walnego był Adam Sikorski, autor programu TVP „Było… nie minęło”. Warto podkreślić, że powołania PZE to pierwsza…
SzczegółyOsiemnastego listopada 2017 r. w Gnieźnie zorganizowano historyczne wydarzenie. Odbył się bowiem założycielski zjazd Polskiego Związku Eksploratorów w którym wzięło udział blisko 60 osób, reprezentujących ponad dwadzieścia stowarzyszeń i fundacji z całej Polski. Głównym punktem zjazdu było przyjęcie statutu i powołania zarządu. Ponad 6-godzinna dyskusja zakończyła się pamiątkową fotografią oraz zwiedzaniem Muzeum Techniki i Machin…
SzczegółyJak już informowaliśmy, w dniu 22 sierpnia 2018 roku w Departamencie Ochrony Zabytków przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się spotkanie robocze w sprawie propozycji regulacji prawnych dotyczących kształtu nowej Ustawy o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami. W spotkaniu udział wzięli: ze strony ministerstwa dyrektor Katarzyna Zalasińska i Agnieszka Olech, ze strony Polskiego…
SzczegółyPolski Związek Eksploratorów informuje, że sukcesem Związku zakończyły się negocjacje z Lasami Państwowymi, których następstwem jest Zarządzenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych „w sprawie udostępnienie gruntów leśnych do badań archeologicznych i/lub działań polegających na poszukiwaniu zabytków i innych przedmiotów przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych związanych z naruszaniem gleby”. W Zarządzeniu tym zostało uwzględnionych większość postulatów…
SzczegółyZa nami już ponad pół roku działalności Polskiego Związku Eksploratorów. Czas więc na pierwsze podsumowania. Od tego czasu udało nam się zaistnieć w świadomości całego środowiska. Zauważyła nas też strona rządowa, stowarzyszenie archeologów SNAP, Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych, przedstawiciele urzędów konserwatorskich a także media ogólnopolskie i lokalne. Okres ten poświęciliśmy w głównej mierze pracy nad…
SzczegółyJest to pierwszy tak szeroki projekt badawczy w Polsce realizowany wspólnie przez detektorystów, z organizacaji zrzeszonej w Polskim Związku Eksploratorów i archeologów. Mowa o „Projekcie Lednica” czyli współpracy pasjonatów historii – detektorystów z Wielkopolskiej Grupy Eksploracyjno-Historycznej „Gniazdo” z archeologami z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Badany teren, czyli okolice Ostrowa Lednickiego, gdzie znajdują się najstarsze…
SzczegółyPolski Związek Eksploratorów dziękuje za tak żywe zainteresowanie działaniami, które podejmujemy w sprawie ułatwienia życia eksploratorom. To utwierdza nas w przekonaniu, że nie jesteśmy sami. W toku ożywionej dyskusji, która rozgorzała pod naszym komunikatem ze spotkania w Departamencie Ochrony Zabytków MKiDN czujemy się zobowiązani do wyjaśnienia kilku kwestii, które wzbudziły kontrowersje. Na wstępie wyjaśnienie…
Szczegóły12 lipca 2018 r. traci ważność rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego regulujące stosowanie przepisów ustawy o ochronie zabytków i ochronie nad zabytkami. Pod koniec trwania obowiązującego rozporządzenia Departament Ochrony Zabytków przy MKiDN zaprosił przedstawicieli Polskiego Związku Eksploratorów do konsultacji projektu nowego rozporządzenia. 27 czerwca 2018 r. odbyło się spotkanie robocze w tej sprawie. Stronę…
SzczegółyKomunikat Polskiego Związku Eksploratorów w związku ze stanowiskiem Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich zatytułowanym „Kary za nielegalne poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków”, opublikowanym na stronie internetowej SNAP. Polski Związek Eksploratorów jest zaskoczony i zaniepokojony stanowiskiem opublikowanym przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich w świetle deklaracji, które padły z ust przedstawicieli SNAP-u podczas spotkania w Ministerstwie Kultury i…
Szczegóły„Odpowiedzialny detektoryzm” Przedstawicieli Polskiego Związku Eksploratorów nie mogło zabraknąć na konferencji „Odpowiedzialny detektoryzm”, która odbyła się w Brzozie koło Brodnicy. Spotkanie to cieszyło się sporym zainteresowaniem historyków i pasjonatów historii, eksploratorów, miłośników zabytków, muzealników i specjalistów z zakresu ochrony zabytków. Organizatorem konferencji był Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza i Wójt Gminy Brzozie. Konferencja „Odpowiedzialny detektoryzm”, która…
SzczegółyCzerwiec to tradycyjnie początek zlotów eksploratorów w różnych miejscach w Europie. Na jedno z takich spotkań, które zorganizowano 17 czerwca w Czechach, zostali zaproszeni przedstawiciele Polskiego Związku Eksploratorów. Delegacja PZE na czele z prezesem Jackiem Wielgusem, gościła na jubileuszowym, 10. zlocie zaprzyjaźnionej grupy poszukiwaczy z Republiki Czeskiej – Silesia Hunters, zorganizowanym w miejscowości Suche Lazce…
SzczegółyDnia 11 maja 2018 roku odbyło się pierwsze robocze spotkanie konsultacyjne w Departamencie Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie miało na celu zebranie informacji naszego środowiska na temat skutków wprowadzenia zmian w Ustawie o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami oraz stworzenia Zespołu do prac nad systemowymi zmianami przepisów dotyczących ochrony zabytków. W…
SzczegółyZapraszamy 17-19 marca 2023 na sprawozdawcze Walne Zebranie Polskiego Związku Eksploratorów. W tym roku tradycyjnie gościmy w „Kompleks gastronomiczno-hotelarski Górski„ Ul. Proszenie 1B w 97-320 Proszenie obok Piotrkowa Trybunalskiego. (Link Google Maps do miejsca Zebrania Walnego) PLAN SPOTKANIA Piątek – 17.03.2023 18:00 – Zjazd członków oraz gości, spotkanie integracyjne („Grill Bar” w „Górski”). Sobota – 18.03.2023 10:45…
SzczegółyZnalazłeś ? Chroń! Pod takim tytułem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało ze środków własnych, ulotkę informacyjną adresowaną do potencjalnych odkrywców znalezisk archeologicznych. Pod takim tytułem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało ze środków własnych, ulotkę informacyjną adresowaną do potencjalnych odkrywców znalezisk archeologicznych. Nie wiadomo dokładnie, kto jest autorem tego materiału ale ulotka w…
Szczegóły